Półkolonie letnie – II turnus

W dniach 8 – 12 lipca 2019 r. odbył się II turnus półkolonii dla dzieci i młodzieży naszej szkoły. Wychowawcami półkolonii były: p. Aneta Jeziorska i p. Dorota Nowakowska. Na półkoloniach uczestniczyło 30 uczestników w różnym wieku od kl.1 po kl.7 SP. Zajęcia trwały od godz. 8.00 – 14.00 każdego dnia. Dzieci w ramach półkolonii miały codziennie zapewnione pyszne śniadania i obiad.
Program był zróżnicowany ze względu na wiek dzieci oraz dostosowany był do potrzeb i zainteresowań uczestników. Najważniejsze cele półkolonii to: promowanie zdrowego i sportowego stylu życia, rozwijanie zainteresowań, poznawanie nowych ciekawych miejsc, nawiązanie koleżeństwa i przyjaźni, pomoc młodszym, słabszym, oraz stosowanie zasady fair-play.
Uczestnicy przypomnieli i zapoznali się z zasadami: poruszania się na drogach, kąpieli słonecznych, regulaminów pływalni, korzystania ze sprzętu sportowego i siłowni zewnętrznej.

Na półkoloniach czekało uczestników wiele atrakcji. Codziennie odbywały się wycieczki autokarowe po najbliższej okolicy. W pierwszym dniu dzieci odwiedziły kino Górnik w Łęczycy i miały przyjemność obejrzeć film pt.: ” Sekretne życie zwierzaków domowych”, następnie odwiedziły plac zabaw i siłownię zewnętrzną w miejskim parku w Łęczycy. Dużą atrakcją cieszył się wyjazd do Centrum Sportu i Rekreacji „Wodnik” w Ozorkowie, gdzie dzieci uczyły się i doskonaliły umiejętności pływania oraz uczestniczyły w zabawach i grach ogólnorozwojowych w wodzie, gdzie rozwijały swoją sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Wycieczka do Wioski Indiańskiej ” Tatanka ” w Solcy Małej też dodała dużo wrażeń uczestnikom. Dzieci zapoznały się z historią i kulturą Indian, zwyczajami i obrzędami. Bawiły się świetnie w terenie zielonym przy nauce tańca indiańskiego i nauce piosenek. Uczestniczyły w grach i zabawach sprawnościowych takich jak strzelanie z łuku, pokonywanie toru przeszkód,rzutu oszczepem i wielu innych. Dużym zainteresowaniem było pieczenie kiełbasek pod wielkim namiotem zwłaszcza dla najmłodszych. Na koniec dzieci skorzystały z placu zabaw i siłowni zewnętrznej na terenie wioski. Uczestnicy półkolonii odwiedziły także w Łęczycy figloraj – salę zabaw „Fantazja”, gdzie dzieci świetnie się bawiły. Największą jednak atrakcją był wyjazd do Uniejowa na Termy – gorące źródła, baseny termalne, aquapark. Dzieci miały wielką frajdę i niezapomniane wrażenia.

Uczestnicy półkolonii chętnie brali udział w zajęciach sportowo – rekreacyjnych na sali gimnastycznej  takich jak: gry zespołowe – „dwa ognie”, unihokej, piłka nożna, oraz zabawy i gry wg. inwencji twórczej dzieci. Podczas półkolonii odbywały się także zajęcia z profilaktyki uzależnień. Dostarczona była wiedza na temat uzależnień i substancji uzależniających, ich negatywnego wpływu na życie człowieka oraz skutków używania tych środków. Podjęte były następujące tematy: wpływ nikotyny i alkoholu na organizm, przyczyny rozpoznawania palenia papierosów, skutków używania nikotyny; narkotyków – rodzaje i przyczyny ich używania oraz skutków używania.

Taka forma wypoczynku i spędzanie wolnego czasu podczas wakacji (półkolonii) zaspokoiła oczekiwania uczestników, jak również ich rodziców. Dzieci, młodzież oraz rodzice byli bardzo zadowoleni z przeprowadzonych półkolonii, o czym świadczy ich wdzięczność i podziękowanie.