Wyjazd do Auschwitz-Birkenau

Dnia 15 października br. klasy III gimnazjum oraz VIII szkoły podstawowej wraz z opiekunkami p. Elżbietą Okonkoską, nauczycielką historii oraz z wychowawczyniami p. Sabiną Pabiańczyk i p. Katarzyną Modlińską pojechały do Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu.

Obóz Auschwitz to miejsce szczególne. Symbol terroru, ludobójstwa i bestialstwa XX w. Ten największy obóz zagłady w dziejach ludzkości został utworzony przez Niemców w połowie 1940 r.

Przed rozpoczęciem zwiedzania zostaliśmy podzieleni na grupy i otrzymaliśmy słuchawki ułatwiające przekazywanie informacji przez naszych przewodników. Następnie ruszyliśmy zwiedzać muzeum martyrologii. Przed wejściem do obozu ujrzeliśmy bramę z napisem „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”.

Następnie przeszliśmy do bloków obozowych. Każdy blok przedstawiał kawałek tragicznej historii obozu, na ścianach widniały fotografie, w gablotach mieściły się dowody krzywd, jakie Niemcy wyrządzili niewinnym ludziom. Obrazy i zdjęcia w muzeum pozwalały nam zrozumieć, jak wielkie cierpienie dotknęło ponad milion osób, które nieświadomie jechały na pewną śmierć..

Następnie udaliśmy się do bloku poświęconego historii Żydów w obozie.
W jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację Żydów jeszcze przed rozpoczęciem wojny. W sali obok znajdowała się olbrzymia księga z nazwiskami 4 milionów Żydów, których udało się zidentyfikować. Księga ta robiła naprawdę ogromne wrażenie.

Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Aby uczcić pamięć ofiar, zapaliliśmy symboliczny znicz.

Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu.         

Myślę, że dla każdego z nas była to nie tylko niecodzienna lekcja historii i moralności, ale jedna z najważniejszych lekcji w naszym  życiu, którą zapamiętamy do końca życia, pamiętając, że „Naród, który traci pamięć, to naród stracony”.