Propagowanie zdrowego i sportowego stylu życia

 Z serii kultura zdrowego życia. 

Propagowanie zdrowego i sportowego stylu życia. 

Największe znaczenie dla zdrowia ma aktywność ruchowa. Gdy jest zwiększona nie tylko sprzyja funkcjom i rozwojowi organizmu, ale także korzystnie oddziałuje na psychikę i samopoczucie. Najlepiej gdyby to był ruch na powietrzu. Aktywność ruchowa jest wrogiem otyłości. Kiedy ćwiczymy, uprawiamy sporty, np. gramy w piłkę, jeździmy na rolkach lub rowerze, zwiększa się tempo przemiany materii i w krótszym czasie spalamy więcej kalorii. Dzięki temu nie gromadzimy niepotrzebnych zapasów w postaci tkanki tłuszczowej – z korzyścią dla sylwetki, a przede wszystkim dla zdrowia. Ruch na powietrzu pomaga w utrzymaniu wagi ciała. Pamiętajmy, że nadwaga zwiększa ryzyko chorób serca i układu krążenia, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Nie służy też kręgosłupowi, żyłom i stawom. Nawiasem mówiąc, zmiana otoczenia z pomieszczeń zamkniętych, w teren , sprzyja lepszemu dopływowi powietrza do organizmu. W ten sposób zapobiegamy niedotlenieniu, mogącemu skutkować zniechęceniem, ospałością, problemami ze snem, spadkiem koncentracji i trudnościami z pamięcią. Jestem nauczycielem wychowania fizycznego z bardzo długi stażem pracy i doświadczeniem. Stwierdzam, że zajęcia w terenie pozwalają lepiej zaspokoić potrzebę aktywności ruchowej dzieci, odstresują, hartują organizm i lepiej wpływają na samopoczucie. Dlatego też, jeżeli pogoda pozwala, zajęcia powinny być prowadzone na świeżym powietrzu. Tym sposobem staram się wyrobić wśród uczniów nawyk ruchu. Podzielę się kilkoma informacjami na temat związku aktywności ruchowej ze zdrowiem. Brak ruchu, czyli hipokinezja dla współczesnego człowieka jest przyczyną chorób społecznych. Aktywność fizyczna może być spontaniczna bądź zaplanowana i kierowana. Ten drugi przypadek występuje na lekcjach wychowania fizycznego. Dla promocji zdrowia jest to najlepsza forma aktywności fizycznej, ponieważ ma charakter racjonalnego wyboru, który prowadzi do ukształtowania świadomych postaw pro aktywnych i tworzy zdrowy styl życia. W postawie wyróżnia się trzy komponenty: intelektualny, emocjonalny, behawioralny. Wychowanie fizyczne, kształtuje postawy pro aktywne i wpływa na wszystkie trzy komponenty:

• intelektualny poprzez racjonalne działanie uświadamiające i uczenia samokontroli
• emocjonalny poprzez atmosferę zabawy i przyjemności w zaspakajaniu potrzeby ruchowej
• behawioralny poprzez wyrobienie i utrwalenie aktywnego, sportowego stylu życia.

W ten sposób wychowanie fizyczne holistycznie wpływa na postawy pro aktywne, racjonalnie i emocjonalnie oddziałuje na pro zdrowotny model życia, a więc doskonale służy promocji zdrowia. Przekonanie ludzi , zwłaszcza tych najmłodszych, nie tylko do uznania aktywności ruchowej za sprawę ważną, ale do systematycznego korzystania z jej różnorodnych form, jest ważnym krokiem w promocji zdrowia i powinno być jednym z głównych celów szkoły i rodziców. Aktywność fizyczna powinna zaspakajać potrzeby ruchowe człowieka, a w latach dzieciństwa stymulować rozwój motoryczny i somatyczny.


Ruch na świeżym powietrzu. Codzienna dawka ruchu, zwłaszcza w słoneczne dni, to moc korzyści dla naszego organizmu. Nie tylko dbamy o naszą sylwetkę i kondycję, ale zapewniamy sobie szybką poprawę nastroju i odpowiednie dotlenienie. Znalezienie choćby 30 minut na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, nawet jeśli miałby być to zwykły spacer, to podstawa do zadbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Szeroka gama form aktywności fizycznych, które można podjąć na świeżym powietrzu i dopasować do indywidualnych potrzeb, możliwości oraz zamiłowań powoduje, że nie możemy posłużyć się wymówką „to nie dla mnie”. Spacer, jogging, nordic walking, joga w zaciszu parku, wyprawa w góry, gra w siatkówkę, czy piłkę nożną, jazda na rolkach, deskorolce lub na rowerze to tylko niektóre z wielu sposobów aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dlatego jestem zwolenniczką ruchu na świeżym powietrzu, gdyż ma dodatkowe walory. Przedstawię Państwu korzyści , jakie daje jazda na rowerze. Sport, który jest łatwy i przyjemny do uprawiania, a ile daje korzyści, czytając przekonacie się sami.

Trening, który daje szybkie efekty. Jest to najprzyjemniejszy sport, szczególnie latem. Jeżdżąc na rowerze zażywamy tyle samo energii, a poruszamy się kilkakrotnie szybciej niż podczas marszu. Możemy robić dłuższe lub krótsze wycieczki i cieszyć się pięknem natury i malowniczym krajobrazem. Wysiłek i odpoczynek możemy dozować indywidualnie, zgodnie z naszymi chęciami i możliwościami. Gdy mamy mało czasu, nawet w ciągu 20 minut jazdy na rowerze możemy pobudzić krążenie.
Jazda na rowerze jest bardzo korzystna dla organizmu.

Jest to trening wytrzymałościowy, który jednocześnie pobudza krążenie i pozwala się pozbyć zbędnych kilogramów. Po pewnym czasie możemy jeździć na rowerze nawet 6-7 godzin bez przerwy. W przypadku żadnej innej dyscypliny sportowej nie wytrzymujemy tak długo wysiłku. Długotrwały ruch działa jak „kąpiel tlenowa” całego organizmu. Nasze serce nieprzerwanie pompuje więcej tlenu do komórek ciała. Poprawia ogólną sprawność fizyczną.

Trening siłowy. Możemy zwiększać obciążenie i nasz wysiłek pedałując szybciej lub pod górkę i wtedy rower zastępuje przyrządy do ćwiczeń kulturystycznych. Taki trening uruchamia wszystkie mięśnie, a nawet zwiększa liczbę włókien mięśniowych, na przykład w mięśniach przedniej strony ud, które nie pracują intensywnie podczas biegania. Wzmacnia mięśnie pleców i pomaga w zwalczaniu bólów. Zwolennicy jazdy na rowerze wyposażonym w przerzutkę twierdzą nawet, że inaczej wpływa na muskulaturę jazda na wysokim biegu, a inaczej szybkie pedałowanie na niskim, kształtujące „smukłe mięśnie”.

Odchudzanie. Podczas długotrwałego wysiłku przy pedałowaniu spalamy zapasy tłuszczu, a szczególnie pokłady tkanki tłuszczowej na udach i pośladkach. Jadąc na rowerze z prędkością 20 km/godz. zużywamy około 600 kalorii.

Dla osób z nadwagą jazda na rowerze to najlepszy sport. Całym ciężarem ciała opieramy się na siodełku roweru i w ten sposób obciążamy kości i stawy. Układ krążenia pracuje coraz bardziej intensywnie.

Dodatkową zaletą tego typu treningu jest to, że oprócz wzmacniania mięśni pośladków i ud zwalczamy cellulitis. Nawiasem mówiąc, lekarze zalecają jazdę na rowerze jako terapię w przypadku uszkodzenia mięśni oraz dolegliwości ścięgna Achillesa, kolan i stawów biodrowych. Tego typu kontuzje zdarzają się często biegaczom długodystansowym, których stawy są zwykle przeciążone podczas treningu.


Jak uczynić jazdę na rowerze treningiem?

• Uwzględniamy w planie dnia pół godziny jazdy na rowerze, a podczas weekendu dłuższą wycieczkę rowerową.
• Najpierw jedziemy powoli, zamiast rozgrzewki (ewentualnie dwie minuty biegu i skoków w miejscu). Jadąc staramy się pedałować bez przerwy. Prędkość jazdy nie ma znaczenia.
• Po 10 minutach jazdy na 5 minut zwiększamy tempo, tylko na tyle, abyśmy nie czuli się bardzo zmęczeni.
• Następnie jedziemy na rowerze przez godzinę bez przerwy lub częściej zmieniamy tempo: 5 minut wolno, 5 minut szybko.
• Każdy trening kończymy 5 minut spokojnej, powolnej jazdy dla odchudzania organizmu.
• Jeżeli chcemy zmierzyć puls, najdokładniej zrobimy to mierząc tętno podczas jazdy (nie zsiadamy z roweru). Czubkami palców dokładamy szyi w okolicy tętnicy szyjnej, liczymy puls przez sześć sekund i otrzymaną liczbę mnożymy przez dziesięć.

Zaletą uprawiania jazdy na rowerze jest to, że może to robić każdy, od najmłodszego wieku, do wieku podeszłego, pojedynczo i grupowo, rekreacyjnie i wyczynowo. A zatem wsiadajmy i się usprawniajmy!!! Zachęcam i życzę przyjemnej jazdy na świeżym powietrzu, i na łonie natury.

Na zakończenie, chciałabym nadmienić i podkreślić, że każdy ruch, każda aktywność fizyczna, jest ważnym elementem naszego zdrowego i sportowego stylu życia. Uprawiajmy więc sport od najmłodszych lat i przez całe swoje życie, a zaprocentuje to w naszym kochanym zdrowiu.

Ruch – motorem i źródłem życia!!!

Ze sportowym pozdrowieniem