Propagowanie zdrowego stylu życia

Z serii kultura zdrowego życia. 

Propagowanie zdrowego stylu życia.

 

Jak prowadzić zdrowy styl życia? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób.

Zdrowie to stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Być zdrowym to inaczej być szczęśliwym.

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Kluczowe dla higieny umysłowej jest znalezienie równowagi między obowiązkami, a czasem dla siebie. Samokrytyka nie zmotywuje Cię do zmian, a tylko pogorszy twoją samoocenę. Postaraj się regularnie wygospodarować trochę czasu tylko dla siebie i zajmij się czymś, co lubisz.

Bycie zdrowym w bardzo dużym stopniu zależy od nas samych – od naszego postępowania, trybu życia, odżywiania, aktywności fizycznej oraz od sposobu myślenia i podejścia do życia.

6 zasad, dzięki którym zapobiegniesz chorobom i wydłużysz swoje życie:

 • Dbaj o odpowiednią dietę.
 • Bądź aktywny fizycznie.
 • Zrezygnuj z odżywki.
 • Znajdź czas na odpoczynek.
 • Naucz się radzić ze stresem.
 • Regularnie wykonuj badania profilaktyczne.

Aktywność fizyczna nie tylko pomaga zapobiegać nadwadze, otyłości, ale także korzystnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Co właściwie nam ona daje? Przede wszystkim zmniejsza ryzyko wielu chorób, poprawia ogólne samopoczucie, wzmacnia nasze serce i poprawia stan układu krążenia. Pamiętaj, że aktywność fizyczna poprawia Twój stan zdrowia, nawet wtedy, gdy nie tracisz wagi.

Jak ćwiczyć? Przede wszystkim regularnie i dostatecznie długo (przynajmniej 30 minut w ciągu dnia). Ważne jest by pamiętać o rozgrzewce przed treningiem, aby zapobiec kontuzjom i dostosować intensywność ćwiczeń do swoich możliwości.

Pomóż sobie i innym w propagowaniu zdrowego stylu życia i zachęcaj dzieci do aktywności fizycznej w domu, w szkole, na podwórku, dużo spaceruj, organizuj rodzinne przedsięwzięcia sportowe. Pokaż innym jak przyjemne i zarazem pożyteczne może być dbanie o swoje zdrowie.

I jeszcze.

10 najważniejszych zasad żywienia:

 1. Wyklucz z diety tłuste produkty zwierzęce.
 2. Codziennie jedz dużo warzyw i owoców.
 3. Spożywaj produkty zbożowe pełnoziarniste.
 4. Wybieraj chude mięso i jego przetwory.
 5. Jedz ryby, zwłaszcza morskie.
 6. Ogranicz spożycie produktów przetworzonych.
 7. Sięgaj po oleje roślinne.
 8. Zminimalizuj ilość soli w diecie.
 9. Regularnie jedz urozmaicone posiłki.
 10. Ogranicz smażenie.

Ze sportowym pozdrowieniem