Biegnij z nami!

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, mieszkańców Leśmierza do udziału w tegorocznym III Leśmierskim Biegu Przełajowym ,,BIEGNIJ SZKOŁO DLA NIEPODLEGŁEJ”. Bieg odbędzie się dnia 30.05.2018 w leśmierskim parku od godziny 9.00 zgodnie z harmonogramem. Tegoroczna edycja będzie miała szczególną oprawę ponieważ w tym roku mija 100- lecie odzyskania niepodległości. Każdy uczestnik otrzyma  z tej okazji pamiątkowy medal. Liczymy na was !!!

Godzina 9.15- bieg dziewcząt klas I- III SP ( dystans 400 m.)

Godzina 9.30 – bieg chłopców klas I-III SP ( dystans 400 m.)

Godzina 9.45-  bieg dziewcząt klas IV- VI SP (dystans 900 m.)

Godzina 10.00- bieg chłopców klas IV- VI SP (dystans 900 m.)

Godzina 10.15- bieg dziewcząt klas: VII SP i II-III G (dystans 900 m.)

Godzina 10.30- bieg chłopców klas: VII SP i II-III G (dystans 1300 m.)

Godzina 10.45- kategoria OPEN kobiet (dystans 900 m.)

Godzina 11.00- kategoria OPEN mężczyzn (dystans 1300 m.)

Korzystając ze wspaniałej okazji zbliżającego się biegu warto  przedstawić walory tej najprostszej, najbardziej naturalnej a także najtańszej formy ruchu. Bieganie towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów i było tak oczywiste jak oddychanie. Mówi się że  to najstarszy sport świata a homo sapiens ma go we krwi. Powody do biegania w prehistorii miały ostre zęby. Ucieczka przed drapieżnikami pozwalała przetrwać, a najstarsze polowania polegały na kilkugodzinnym tropieniu i zabieganiu zwierzyny, która padała z przegrzania. Z upływem lat ,,człowiek biegnący” z odżywionym mięskiem i dotlenionym mózgiem zaczął się zastanawiać czy nie lepsza byłaby hodowla niż gonitwa zwierząt. I tak stopniowo okazji i powodów do biegania było coraz mniej. Czy w dzisiejszych czasach skoro już nie musimy to czy nadal warto?

Odpowiedź brzmi tak. Rekreacyjne bieganie dostarczy organizmowi wielu korzyści zdrowotnych. Biegając uciekniesz przed zawałem czyli wzmocnisz serce i układ krążenia. Naczynia krwionośne staną się elastyczniejsze, płuca sprawniejsze, puls się obniży a ciśnienie znormalizuje. Zapobiegniesz cukrzycy, nowotworom, depresji, nerwicom i wielu innym chorobom cywilizacyjnym. Poprzez systematyczny ruch na świeżym powietrzu poprawisz odporność organizmu, unikniesz przeziębień i infekcji. Zyskasz lepszą sprawność i dobre samopoczucie, opóźnisz procesy starzenia. Za sprawą lepszego ukrwienia twoja skóra zachowa dłużej swą sprężystość, a dotleniony mózg zwiększy swój potencjał. Ponad to podczas biegania wytworzą się w nim ,,hormony przyjemności”, które działają relaksacyjnie, antydepresyjnie i przeciwbólowo. Bieganie sprawi, że poczujesz satysfakcję z pokonywania własnych słabości, nauczysz się systematyczności, staniesz się sprawniejszy i zdrowszy.

Jak zacząć?

Pamiętaj o prawidłowej technice biegu: tułów prosty, głowa w linii z ciałem, patrz prosto przed siebie, barki luźno, ręce ugięte w łokciach, biodra w jednej linii względem ciała. Oddychaj nosem i ustami. Jeśli z kimś biegasz łatwo skontrolujesz odpowiednie tempo – optymalna szybkość to taka, która pozwala swobodnie rozmawiać z partnerem.

Gdzie?

Biegaj najlepiej w miejscach oddalonych od ruchu samochodowego. Bardzo dobre będą parki, lasy, plaże- naturalne nawierzchnie są przyjazne stawom.

Kiedy?

O dowolnej porze dnia, przez okrągły rok. Jeśli zależy ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów biegaj rano przed śniadaniem. Biegając na czczo pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu.

W czym?

Do uprawiania tego sportu potrzebujesz jedynie wygodnych butów. Ubranie powinno odprowadzać wilgoć ze spoconej skóry ( t-shirt, spodnie dresowe). W chłodniejsze dni bluza lub kurtka sportowa.

Z kim?

Biegać można zarówno samemu jak i z partnerem. Umówienie się z kimś na trening działa bardziej mobilizująco gdyż czujemy się  zobowiązani i nie chcemy zawieść partnera. We dwoje bądź w grupie jest także bezpieczniej.

Jakie dystanse?

Jeśli dopiero zaczynasz możesz przez kilka dni zacząć od intensywnych spacerów w ten sposób przygotujesz organizm do wysiłku. Potem przystąp do realizacji planu. Pamiętaj jednak, że biegasz dla przyjemności nie za karę! Jeśli któryś dzienny program okaże się zbyt trudny powtórz go podczas następnego biegu. Działaj metodą małych kroków, stopniowo podnosząc poprzeczkę. Skracaj czas marszu do chwili, gdy będziesz w stanie biegiem pokonać cały przewidziany dystans.

  • Biegnij 2 min, idź 4 min, powtórz 5 razy
  • Biegnij 3 min, idź 3 min, powtórz 5 razy.
  • Biegnij 4 min, idź 3 min, powtórz 4 razy.
  • Biegnij 5 min, idź 2 min, powtórz 4 razy.
  • Biegnij 7 min, idź 2 min, powtórz 3 razy.
  • Biegnij 9 min, idź 2 min, powtórz 3 razy.
  • Biegnij 13 min, idź 2 min, powtórz 2 razy.
  • Biegnij 17 min, idź 1 min, powtórz 2 razy.
  • Biegnij 24 min, idź 1 min, powtórz 2 razy.
  • Biegnij 30 minut.

Pamiętaj!!! Nieważne jak wolno robisz postępy. Najważniejsze, że jesteś o krok dalej, niż ci, którzy siedzą w domu.                                                                                                                                        Do zobaczenia na starcie!