historia 7

Temat lekcji: Polska w przededniu II wojny światowej.

Dziś chciałabym Wam przypomnieć, że za kilka tygodni – 15 sierpnia 2020 roku będziemy świętować 100. rocznicę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej.

Wiecie już, że bitwa Warszawska nazywana też Cudem nad Wisłą to starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, decydująca bitwa w wojnie polsko – bolszewickiej. Dniem decydującym o odepchnięciu bolszewików od zdobycia stolicy – Warszawy był dzień 15 sierpnia 1920 r.

Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.
Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była osiemnastą przełomową bitwą w historii świata. Przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin nazwał ją „ogromną porażką” swoich sił..
Jan Paweł II mówił do Rodaków:” Wiecie,że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”.

https://www.youtube.com/watch?v=Un1HUMNpaGk

https://www.youtube.com/watch?v=XdGqRANDGxU

Ponieważ to nasza ostatnia lekcja w tym roku szkolnym, raz jeszcze życzę każdemu z Was zdrowych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Dbajcie o siebie!
Elżbieta Okonkoska