wiedza o społeczeństwie 8

Temat: Życie rodzinne.
Życie rodzinne w bezpiecznej Polsce jest dziś możliwe dzięki pokoleniom naszych Rodaków, którzy bronili wolności, niepodległości i budowali nasza Ojczyznę.

Za kilka tygodni – 15 sierpnia 2020 roku będziemy świętować 100. rocznicę zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej.

Przypomnijmy, że bitwa Warszawska nazywana też Cudem nad Wisłą to starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, decydująca bitwa w wojnie polsko – bolszewickiej. Dniem decydującym o odepchnięciu bolszewików od zdobycia stolicy – Warszawy był dzień 15 sierpnia 1920 r.

Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.
Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była osiemnastą przełomową bitwą w historii świat Przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin nazwał ją „ogromną porażką” swoich sił..
Jan Paweł II mówił do Rodaków:” Wiecie,że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”.

https://www.youtube.com/watch?v=Un1HUMNpaGk

https://www.youtube.com/watch?v=XdGqRANDGxU

Jeszcze raz dziękuję za 5 lat wspólnej pracy.
Życzę każdemu z Was wytrwałości.
Życzę też dobrego wakacyjnego wypoczynku. sukcesów w nowych szkołach i pięknego życia.

Elżbieta Okonkoska