Muttertag in Deutschland

Na zachodzie święto to obchodzone jest już od 1914 roku – to dzień uhonorowania matek i macierzyństwa.  W krajach niemieckojęzycznych obchodzone jest ono w maju. W niektórych krajach jest to 8 marca, razem z Dniem Kobiet, w innych 8 maja, w jeszcze innych w pierwszy dzień wiosny.

W Niemczech Dzień Matki jest tradycyjnie obchodzony w drugą niedzielę maja. W tym roku wypada właśnie 10 maja. Jeśli święto wypada w Zielone Świątki, zazwyczaj jest przedkładane na wcześniejszy tydzień. Dzień Matki istnieje w Niemczech od około 80 lat i obchodzony jest w wielu rodzinach. Pierwszy Dzień Matki w Niemczech był obchodzony w 1922 roku. Dziesięć lat później naziści ogłosili je świętem narodowym. Wtedy też wszystkie matki zaczęto nazywać prawdziwymi rodzicielkami narodu. W dniu swojego święta kobiety dostawały medale. Każda dostawała ich tyle, ile urodziła dzieci. Obecnie święto to obchodzone jest podobnie jak w Polsce. Dzieci ofiarowują swoim mamom kwiaty, upominki i laurki.

Święto mam obchodzone jest dzisiaj praktycznie na całym świecie, ale w różnych terminach. My przeżywać będziemy Dzień Mamy 26. maja. Pamiętajcie Drodzy Uczniowie:)